Svědectví (Chrudim)


Bylo (a je) nás pět. Pět statečných a odvážných studentů Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi. Co nás spojuje? Zájem o historii dávnou i nedávnou a touha objevit něco nového. Název vymyslel Jirka. Myslíme, že Svědectví - Edujot přesně vystihuje podstatu celé Terezínské štafety. Nesmí se zapomínat na zvěrstva, musíme zanechávat svědectví pro další generace. Na doporučení pana Stanislava Motla jsme si za oblast našeho zájmu, vybrali časopis také vydávaný v Terezíně. Jde o časopis BONACO, zkratka znamená: BOrdel NA K(C)Olečkách. Tajemný a šokující název vymyslela skupina děvčat taktéž z terezínského ghetta.

Jsme teprve na začátku, projekt je běh na dlouhou trať. Tento dívčí časopis není  tak známý jako VEDEM nebo KAMARÁD, ale jistě si naši pozornost zaslouží. Máme i odborný dohled. Ochotně a mile ráda nám pomáhá naše třídní paní profesorka PhDr. Jana Štefanová. Moc jí děkujeme!

Jsem Dominika Podvolecká. Proč studuji gymnázium? Protože bych se chtěla stát novinářkou, ačkoliv vím, že je to nevděčná a náročná práce. Terezínská štafeta, zpracovávání tématu druhé světové války a holocaustu jsou pro mě skvělou přípravou. K tématice druhé světové války mám blízko již od narození. Bydlím ve vesnici Miřetice, která je jen jeden kilometr vzdálená od osady Ležáky, jež byla německými vojáky (24. června 1942) vypálena. Minulé léto jsem, jako brigádnice, prováděla v muzeu. A co dalšího mě zajímá či baví? Ráda hraji divadlo, miluji staré československé filmy, zajímám se o filmovou historii a strašně ráda naslouchám vyprávění starých lidí.

 

Jmenuji se Alžběta Boháčová  a je mi 17 let. Už na základní škole mě zajímala problematika 2. světové války a těším se, že budu objevovat neobjevené. Čas ráda trávím obdivováním toho, co mi život přináší. Vzácné jsou pro mě chvíle strávené  s přáteli. Kavárenský život je můj vlastní.

Jmenuji se Jiří Pudil, bydlím v Chrudimi a zde také chodím do školy. Věnuji se mnoha věcem, jako je například kytara, basketbal, nebo dokonce i létání na bezmotorových kluzácích. Díky své volbě střední školy v deváté třídě jsem byl donucen k svým zálibám přidat také učení. Ač tento fakt nepatří k obvyklým zájmům mých vrstevníků, zajímám se o politiku a ekonomickou situaci nejen v České republice, ale také ve světě, především v Izraeli.

O projektu terezínská štafeta jsem se dozvěděl od spolužaček, které si jistě povšimly, že se netajím svým nadměrným zájmem o judaismus a Izrael. Moc se těším na velký  přínos snad nových informací, které budou souviset s nedávnou historií judaismu.

____

Jmenuji se Lenka Holomková. Je mi 16 let a narodila jsem se ve východočeském městě Chrudim. Mezi mé záliby patří četba, zvířata, příroda a některé skupinové sporty. Také se zajímám o psychlogii, které bych se v budoucnu ráda věnovala. Do projektu Terezínská štafeta jsem se zapojila proto, že již od základní školy čtu o období heydrichiády. Zajímají mě osudy lidí, které toto období zasáhlo.

 

Jmenuji se Kateřina Břešťanová a je mi 17 let. Mezi mé koníčky patří tanec, kterému se věnuji už od svých 4 let, ostatním sportům se ale také nestraním. Mojí další oblíbenou činností je četba knih a to zejména s tématikou 2. světové války a to je  jeden z hlavních důvodů, proč jsem připojila právě do tohoto projektu.