V této sekci jsou všechny části aktivit spojených s Terezínskou štafetou přehledně členěny, po kliknutí na nadpis se dostanete na stránku, kde se dozvíte další informace, případně videa a fotky.

Terezín blíže - hra do ulic města Terezín po stopách příběhů

Vydej se na cestu, po stopách chlapců a dívek, jejichž osud většinou skončil v nacistické vražedné mašinerii. Povede se ti zachránit osobu, kterou budeš reprezentovat? Dokážeš využít situací ve „městě paradoxů“, terezínském ghettu?! Zahraj si hru přímo v ulicích bývalého ghetta a zažij reálie druhé světové války a ghetta. Hrát můžeš sám jako jednotlivec, s celým oddílem nebo jako školní třída.

Hra Terezín blíže je určena pro všechny zájemce starší 10 let (mladším doporučujeme hrát v doprovodu starších, nejen vzhledem k nutnosti pohybovat se po městě podle mapy, ale i kvůli delším textům, se kterými se ve hře pracuje), kteří rádi objevují nové věci, nebojí se hýbat ani přemýšlet. Vhodná je i pro dospělé zájemce. Během hry poznáte některá místa bývalého terezínského ghetta prostřednictvím příběhu tří kluků a dvou děvčat. Hra nabízí program na celodenní výlet (vč. úkolů na cestu a námětů na závěrečnou diskuzi) nebo se dá využít jen část. Ideální využití je pro oddílovou výpravu nebo exkurzi školní třídy (ale pozor, ne pro všechny kolektivy je vhodná).

Podrobnosti najdete na speciálním webu www.terezinskastafeta.cz/hra.

Webové stránky VEDEM – časopisy z Terezína

Jednou z nejvýraznějších výsledků práce chlapců a děvčat v terezínském ghettu byly časopisy. Webové stránky spustil tým Přírodní školy již v prosinci 2010. Představují především život a tvorbu chlapců na Domově 1 a kompletně i skeny všech dochovaných čísel časopisu Vedem. Stránky dále představují také časopis Domov, který vznikal na Domově 2 a Kamarád. Do budoucna připravujeme představení života i na Domově 7 a vybrané texty z časopisu Rim-rim-rim, který na tomto domově vycházel.

Putovní výstava "Vedem - Cesta terezínských kluků stále pokračuje"

Výstava představuje, v jakých podmínkách chlapci v terezínském ghettu žili a tvořili a co si společně z časopisu každý pátek četli. Ukazuje, jak jejich cesta pokračuje dodnes a inspiruje další a další mladé lidi. Sledujte, kdy zamíří i do Vašeho města. Víte o ideálním místě ve vašem okolí, které by mohla navštívit, napiště nám.

Toulky Terezínem – interaktivní mapa

Projít si Terezín očima teenagerů z doby protektorátu vám umožní interaktivní mapa Toulky Terezínem na stránkách Vedem. Kromě článků z chlapeckých časopisů popisujících různá místa v ghettu zde najdete celou řadu fotografií i z míst, kam se běžný návštěvník Terezína nemůže dostat.

Filmové toulky Terezínem

Série cca hodinových filmových dokumentů, ve kterých se projdeme bývalým ghettem s pamětníky. Ti se s námi na jednotlivých místech poděli o své vzpomínky i životní moudrost.

Záznamy vzpomínek pamětníků holokaustu

V rámci projektu vzniklo mnoho desítek hodin záznamů vyprávění pamětníků, kteří zažili terezínské ghetto. Některé z nich zpracováváme do podoby DVD, které by mohlo sloužit pro zájemce i jako pomůcka pro učitele dějepisu. Část rozhovorů vytvořily týmy štafety a zpracovaly je do působivých textů.

Metodické materiály pro školy a dětské oddíly

V rámci spuštění stránek i přípravy soutěže a dalších programů věnovaných tématu terezínského ghetta vznikla celá řada metodických materiálů. Pracovní listy ke skenům časopisu Vedem, doplňovačky, úkoly a herní aktivity při návštěvě města Terezín ad.

Soutěž Převezměte terezínskou štafetu

Během školního roku 2010/2011 proběhla soutěž pro žáky základních a středních škol, která se snažila dnešním mladým lidem přiblížit život a tvorbu jejich vrstevníků v terezínském ghettu. Projekt Terezínská štafeta je volným pokračováním této soutěže. Do budoucna uvažujeme o nějaké formě dalšího pokračování soutěže.

Tvorba na motivy terezínských časopisů – Vedem dnes

V rámci 2. kola soutěže vzniklo 22 krásných časopisů, při jejichž tvorbě se týmy nebo jednotlivci z celé republiky inspirovali časopisem Vedem, který vydávali chlapci na Domově 1 v terezínském ghettu.

Divadelní a filmová tvorba

V roce 2011 vyrobili žáci Přírodní školy vlastní loutky a nacvičili divadelní hru Hanuše Hachenburga Hledáme strašidlo. Do konce roku 2012 proběhlo více než 10 představení v různých místech Česka, většina z nich byla doplněna hudebně – literárním pásmem o chlapecké Domově 1 a časopisu Vedem.
Na podzim 2012 začalo natáčení amatérského filmového zpracování povídky Klub pěti terciánů. Ten napsal čtrnáctiletý Pavel Lion do terezínského časopisu Rim-rim-rim, který vycházel na chlapeckém domově 7. Film, na jehož tvorbě se podíleli žáci Gymnázia Přírodní škola je v současné době před dokončením.

Hudební tvorba

Během posledních dvou let vzniklo několik hudebních zpracování textů z terezínských časopisů.

Pamětní deska s kameny zmizelých

V rámci projektu Terezínské štafety vznikla pamětní deska na paměť transportů na nádraží v Bohušovicích nad Ohří. Taktéž z iniciativy našeho projektu byly položeny pamětní kameny zmizelých, tzv. Stolpersteiny významným tvůrcům Vedem Petru Ginzovi a Hanuši Hachenburgovi. V roce 2016 jsem umístili do pražského Karlína pamětní desku Pavlu Lionovi, jež vydával časopis Rim-Rim-Rim.

Publikační činnost

Během projektu vzniklo několik publikací, které se váží k tématu holokaustu a nacistické perzekuce.
1) Novela Transport za věčnost v roce 2017 vydaná v nakladatelství Baobyb s krásnými ilustracemi Stanislava Setínského. Jendova otce právě zatklo gestapo a dvanáctiletý kluk nemůže tušit, co přijde dál: vyloučení jeho židovských přátel ze studia na gymnáziu, žluté hvězdy na kabátech, transport do Terezína… Kniha Františka Tichého je inspirovaná skutečnými událostmi a příběhy chlapců, kteří žili v Praze i v Terezíně, nezříká se dobrodružství a fantazie, ale zároveň je tak pravdivá, až z ní mrazí...
2) kniha Princ se žlutou hvězdou přibližuje život a tvorbu nadaného pražského chlapce, který byl jako židovský míšenec v roce 1942 internován v terezínském ghettu. Zde mj. organizoval vydávání tajného časopisu Vedem a v necelých 17ti letech byl zavražděn v plynové komoře Birkenau. Ve známost vešel, když jeho kresbu vzal na palubu raketoplánu Columbia první izraelský kosmonaut.
3) sbírka básní Hanuše Hachenburga – Hned vedle bílá barva mráčků představuje všechny dochované básně nadaného mladého básníka, který patřil k čelní přispěvatelům časopisu Vedem a zahynul v necelých patnácti letech v plynové komoře v Osvětimi – Birkenau.
4) Dopisy z dáli poprvé po sedmdesáti letech představují zprávy, které posílal z nacistických vězení Josef Jan Kratochvíl, významný prvorepublikový pedagog, sportovec, skaut a odbojář. Jeho texty jsou doplněny vzpomínkami manželky Věry na tuto dobu.
5) Vedem dnes je krátký časopis, který představuje vybrané články, které vznikly v rámci soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Časopis byl vydán u příležitosti sněmu Terezínské iniciativity v roce 2012.
Do budoucna připravujeme další publikace, o jejichž vydání včas budeme informovat na stránce AKTUALITY.