Novější aktulity sledujte na našem Facebookovém profilu.

 

Tato stránka již nění nadále aktualizována.

 

Děkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiéra celovečerního dokumentárního filmu
Toman Brod | Praha — Terezín — Birkenau — Märzbachtal — Praha

 

V úterý 27. května se v pražském kině Aero uskutečnila premiéra studentského celovečerního filmu Matouše Bičáka a Přírodní školy Toman Brod. Film, který vznikal více než tři na lokacích v Česku a Polsku a který zachycuje životní příběh židovského chlapce v době 2. světové války přilákal několik stovek návštěvníků. Na večerní projekci se tak sešlo od malých dětí a studentů až po více než deset přeživších šoa. Mnozí z nich se zde osobně od války sešli poprvé.

 

Na začátku přítomné pozdravil ministr kultury Daniel Herman, poté byl na pódium pozván dr. Toman Brod, aby se podělil o své zkušenosti z natáčení. O ty se pak mohli podělit i ostatní členové filmového štábu. Vlastní projekce, která trvala téměř dvě hodiny byla pro většinu návštěvníků nevšedním zážitkem. Filmový jazyk dokumentu je velmi střízlivý. Dnes pětadevadesátiletý pamětník Toman Brod se setkává se skupinkou studentů z Gymnázia Přírodní školy a společně s nimi prochází místa, která byla pro jeho válečnou pouť významná. A jak se odvíjí příběh cestou z Prahy do Terezína a dále Birkenau a koncetračního tábora Marzbachtal, nejen, že se prohlubuje síla svědectví, ale otevírají se často nečekané dimenze ztrácení a hledání lidskosti. Zároveň i ty nejtemnější chvíle příběhu nezůstávají bez naděje a východiska.

 

Hlavní aktér i autoři filmu byli na závěr odměněni několikaminutovým potleskem ve stoje. Více než hodinu pak trvaly přátelské diskuze a setkání ve foye kina. Projekt Terezínská štafeta, v rámci kterého film vznil připravuje jeho uvededení na DVD, jehož součástí by měly být i bonusy - další zajímavé části vzpomínek, které se do finálního sestřihu nevešly. Děkujeme všem, kdo nám při natáčení a finalizaci filmu pomáhali. Především Židovskému muzeu, Památníku Terezín, muzeu Gross Rosen....  


>>> Podívejte se na fotogalerii z premiéry

<h2>&nbsp;</h2>

Zveme vás na premiéru celovečerního dokumentárního filmu
Toman Brod | Praha — Terezín — Birkenau — Märzbachtal — Praha

 

Zveme vás na premiéru celovečerního dokumentárního filmu Matouše Bičáka a Přírodní školy, který vznikla více než tři roky, kdy skupina mladých lidí cestovala s Tomanem Brodem po stopách jeho dramatického osudu z doby druhé světové války. Dokumentární film, který během návštěvy Prahy, Terezína, Birkenau i Märzbachtalu vznikl, diváka oslovuje nejen střízlivým vyprávěním pamětníka a atmosférou autentických míst, ale i působivou hudbou Elišky Cílkové. Film se nesnaží prvoplánově šokovat ani fabulovat. Dává na pozadí plynutí příběhu chlapce z temných časů možnost zaslechnout ticho v hlubině vlastní duše i otázky po hlubším smyslu utrpení, štěstí a vlastního bytí.

>>> úterý 27. května od 18:00 v kině Aero (Praha 3)

>>> přehrajte si trailer k filmu

Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu 2014 - 28. dubna 2014


 

Pietní akt Jom-ha-šoa se letos bude konat v pondělí 28. dubna na náměstí Míru v Praze, kde bude od 14 do 17 hodin probíhat veřejné čtení jmen obětí holocaustu.Novinkou letošního roku je ale také rozšíření akce do dalších měst ČR - Brna, Kutné Hory, Liberce, Olomouce a Sušice.

>>> Více zde

Příběhy násilí a antisemitismu dodnes pokračují
tragická zkušenost chlapce z Terezínské štafety

 

Vysoký, tichý patnáctiletý mladík s vážnou tváří a hlubokýma očima a stejně hlubokým zájmem o téma holokaustu. Tak jsem poznal Jana, když v létě 2013 oslovil Terezínskou štafetu a nesměle se přidal k našim aktivitám. V Kolíně odkud pochází, dokumentoval navzdory svému nízkému věku již dlouho dobu osudy Židů perzekvovaných za války.

Pak se na několik měsíců odmlčel a zprávu jsem od něj dostal až v prosinci. Svěřoval se mi se svým příběhem. Sérií událostí, během kterých se nečekaně dostal do situace obětí antisemitismu, o kterých dosud jen slyšel nebo psal. A jediným důvodem byl jeho zájem o téma Šoa a to, že se k tomu ve škole otevřeně hlásil. Dnes již má nejhorší za sebou. Na svou zkušenost vzpomíná těžce, nicméně chce, aby se o jeho příběhu vědělo. A především abyste se s ním seznámili vy, příznivci Terezínské štafety.

>>> Zde jsou jeho slova

Koncert v Židovském muzeu v Praze - Slova zní zpoza zdí, 18. března od 18:00


Pohnutá válečná historie města Terezín vydala kromě trpkých plodů i řadu krásných, dodnes inspirujících květů v podobě veršů nedobrovolných obyvatel ghetta. Své nezanedbatelné místo mezi těmito mladými básníky zaujímají Hanuš Hachenburg, Petr Ginz a Zdeněk Ornest. O oživení odkazu těchto a dalších terezínských básníků se pokusili studenti a učitelé Gymnázia Přírodní škola, kteří jejich vybrané texty zhudebnili v rámci projektu Terezínská štafeta. Vzniklé písně zazní v rámci večerního vystoupení v podání autorů hudby, jejich spolužáků a kolegů. Večer je věnován obětem terezínského rodinného tábora v Osvětimi, mezi nimiž byl před sedmdesáti lety i Hanuš Hachenburg.

>>> Zveme Vás na koncert písní na texty terezínkých chlapců

Jaká byla vernisáž výstavy v Suchdole?


Děkujeme všem návštěvníkům za hojnou účast na vernisáži. Zvláště bychom rádi poděkovali za perfektní spolupráci při přípravě městskému úřadu v Praze-Suchdole. Výstavu je nyní možné navštívit až do 22. dubna na zdejší radnici v Alšově kabinetu.

>>> Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže 16. února 2014

Vernisáž výstavy Vedem v Praze-Suchdole - 16. února 2014


Od 16. února se putovní výstava vrátí zpět do Prahy, tentorkát do prostor radnice městké části Praha-Suchdol. Ve spolupráci s městkou částí bude umístěna v prostorách Alšova kabinetu. Zveme Vás na vernisáž, která proběhne v neděli 16. února od 17:00.

>>> Více na webu výstavy

Hanuš Hachenburg inspiruje v Brně Chrlicích


Hanušovi básně inspirují i v ZŠ v Brně Chrlicích. Žáci 8. třídy ilustrovali několik básní u příležitosti setkání pamětníků holocaustu v Merhautově ulici, odkud byly vypravovány transporty. Za fotografie děkujeme paní učitelce Janě Farkasové. 

>>> Více zde

Výstava Vedem na cestě po České republice v roce 2014


Od počátku prosince do začátku ledna 2014 výstava navštívila Humpolecké gymnázium, kde Aleš a David Krčilovi z humpoleckého týmu Terezínské štafetypředstavili během několika přednášek život dětí v terzínské ghettu a časopis Vedem. Na rok 2014 je sestavený téměř celý putovní plán. Podrobnosti právě dolaďujeme. Podívejte se, kam výstava zavítá na webu výstavy. >>> Více na webu výstavy

Představili jsme nové CD, DVD vzpomínek a česko-anglickou básnickou sbírku


V neděli 24. listopadu jsme v Městské knihovně v Praze během dlouhého večera představili celou řadu novinek. Zaposlouchat se můžete do písní na texty terezínských dětí na CD Slova zní zpoza zdí. Představili jsme i nové anglicko-české vydání knihy veršů Hanuše Hachenburga s předmluvou Madeleine Albrightové a DVD vzpomínek Michaely Vidlákové, Tommyho Karase a Pavla Wernera. Všechny věci lze můžete objednávat a my je Vám zašleme poštou.

>>> Při této příležitosti spouštíme malý e-shop, kde lze vše můžete objednat :)

Terezínské ozvěny - neděle 24. listopadu 2013 - Městská knihovna v Praze


Zveme vás na setkání věnované životu a tvorbě kluků a holek deportovaných do terezínského ghetta. Během večera slavnostně představíme nové anglicko-české vydání knihy veršů Hanuše Hachenburga a DVD vzpomínek Michaely Vidlákové, Tommyho Karase a Pavla Wernera. Pokřtěno bude také nové CD písní vzniklých zhudebněním textů mladých lidí deportovaných v Terezíně.

Více >>>

Ohlédnutí za setkánímTerezínské štafety v září 2013 - Z Terezína za svobodou


Přečtěte si literární reportáž, prohlédněte si galerii nebo přehrajte videa z koncertu na Terezínském náměstí. Byl to víkend plný zážitků, který jsem zakončili symbolickou poutí z Terezína na Říp.
Více >>>

Ohlédnutí: Odhalení pamětní desky odbojáři Josefu Janu Kratochvílovi


V neděli 22. září v 15 hodin na návsi v obci Křenice uskutečnilo odhalení nového pomníku Josefa Jana Kratochvíla. Pomník vznikl z iniciativy studentů a učitelů Přírodní školy a příbuzných Josefa Kratochvíla za velké podpory obce Křenice, zvláště pana starosty Miloše Princla.

Více >>>

Z Terezína na Říp, 29.září 2013


Zveme všechny, kdo chtějí symbolicky uctít památku prvních transportů z terezínského ghetta do Rodinného tábora v Osvětimi - Birkenau, aby se připojili ke skupině mladých lidí v neděli 29. září. Budeme putovat z Terezína na horu Říp, která byla pro mnoho vězňů symbolem svobody a vlasti a na kterou jim již nebylo umožněno dojít.
Více o putovnání z Terezína na Říp>>>

Terezínské ozvěny, koncert v Terezíně 28. září 2013


Zveme Vás na podvečerní zpívání, "koncert" písní a básní, které zněly v terezínském ghettu v době druhé světové války nebo byly zhudebněny chlapci a děvčaty z projektu Terezínská štafeta. 28. září 2013 v 17:30 na schodech terezínského kostela na náměstí. Vstup je volný.
Více najdete zde>>>

Setkání Terezínské štafety v září 2013 - Z Terezína za svobodou, 27. - 29. září 2013


Máte jedinečnou možnost zapojit se mezi Terzínskou štafetu. Proto neváhejte a čtěte více. Na konci září připravujeme pro všechny zájemce setkání v Terezíně.
Zjisti více a přidej se k nám>>>

Výstava Vedem v Ostravě, 9.- 29. září 2013


Další zastavení putovní výstavy o časopise Vedem a Terezínské štafetě bude v září hostit Ostravské muzeum. Ostravské zastavení připravuje ostravský tým Navazujem.
Více na oficiálním webu výstavy>>>

Odhalení pamětní desky odbojáři Josefu Janu Kratochvílovi


Zveme Vas na slavnostní odhalení pomníku odbojáře dr. Josefa Jana Kratochvíla a obnoveného pomníku obětem 1. světové války v Křenici. Uskuteční se v neděli 22. září 2013 od 15:00.
Více >>>

Pozdravy od Chavy Pressburger (Eva Ginzové) a jejího manžela Abraháma


Všechny účastníky Terezínské štafety pozdravuje paní Chava Pressburger (dříve Eva Ginzová) a její manžel Abraham. Obdivují práci vás všech, kteří se památce obětí šoa i jiné totalitní zvůle věnujete a vzkazují, že i v dnešní době je to velmi důležité. Boj mezi zlem a dobrem trvá stále, svoboda není stav, ale je třeba o ni neustále usilovat. A to co vy děláte je příklad a velké povzbuzení pro mnoho dalších lidí. Více >>>

Spolupracovnice Terezínské štafety objevila nový zajímavý příběh z 2. světové války


Před několika dny nám napsala Martina Vafková z malé vesnice Zakřany (cca 25km od Brna). Moc nás potěšilo nejen, že měla chuť se zapojit do Terezínské štafety, ale že nám poslala příběh svého příbuzného z období války. Zde jsou její slova a příběh:

O téma druhé světové války se zajímám zhruba od svých 12 let. Byl to den jako každý jiný. Byla jsem na prázdninách u své tety. V té době jsem sháněla knížku Bylo nás pět od Karla Poláčka a teta mi řekla, že by ji měli mít doma. Tak jsem zabrousila do jejich domácí knihovny a hledala. Při svém hledání jsem knížku našla, ale objevila jsem i jiné, které mi podle názvu nic neříkaly. Začala jsem si je prohlížet a hned první, útlá, malá knížka mě zaujala už podle názvu „Číslo 64401 mluví“. „Co to může znamenat?“, říkala jsem si. Po prolistování pár stránek se objevila fotografie, na níž byla budova s komíny, kolem ostnaté dráty, a poté další fotografie. Fotografie nahých, velice chudých, ba přímo vychrtlých lidí. Listuji dál a tam názvy, které jsem doposud neslyšela. Osvětim, Terezín, selekce…
Zhrozila jsem se. Nemohla jsem však odolat pokušení a knížku jsem začala číst. Už z toho důvodu, že měla hned na začátku razítko se jménem Jaroslav Hořínek, což je tetin otec a můj pradědeček. Tato kniha mě inspirovala k tomu, abych se víc a víc začala zajímat o minulost, ve které lidé nebyli lidé. Po rozhovoru s tetou jsem se dozvěděla, že její otec za války působil ve svazu protifašistických bojovníků. A zde začíná jeho příběh. Stáhněte si PDF s příběhem Jaroslava Hořínka!

Štafeta ve vysílání Českého rozhlasu


V rámci vysílání Českého rozhlasu a Židovské obce v Praze zazněla ve vysílání 5.května 2013 krátká reportáž o Terezínské štafetě. Odkaz na web Českého rozhlasu.

Mimořádné setkání se spisovatelem Uri Orlevem


Zveme Vás za mimořádné setkání se spisovatelem Uri Orlevem, spisovatelem a pamětníkem varšavského ghetta, v úterý 28. května. Bude zde představeno české vydání knihy "Ostrov v ptačí ulici", kniha získala celou řadu mezinárodních ocenění.


Vernisáž výstavy o Vedem v Brně již v úterý


Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Vedem - cesta terezínských kluků stále pokračuje. Uskuteční se v úterý 7. května 2013, symbolicky v předvečer výročí konce 2. světové války, v pobočce Centra pro kulturu a vzdělání Židovského muzea, třída Kpt. Jaroše 3, Brno. Můžete se těšit na vyprávění, recitaci a zpěv kluků a holek z Přírodní školy a snad i pár překvapení. Více na http://vedem-terezin.cz/vystava/brno.html . Těšíme se na vás.

Ostravský tým NAVAZUJEM pátrá do chlapeckém domově Nešarim


Ostravský tým se pustil do pátrání po životě a tvorbě chlapců na Domově 7 v L 407. Chlapci tam sami sebe nazývali Nešarim, tj. Jestřábi. Jejich text je, jak doufáme, zajímavou ochutnávkou před dalšími zajímavými vzpomínkami a informacemi. Zde je:

Zdravíme z Ostravy!
Dostali jsme do ruky báseň, která se jmenuje „Dějiny domova Nešarim“. Kluci z domova 7 (na L 417) ji napsali ještě za svého pobytu v Terezíně. Ti, kteří přežili, ji poté vydali v malém nákladu jako dárek k 90. narozeninám pro svého vychovatele Františka (Franty) Maiera. Popisuje se v ní každodenní život na domově i neustálá hrozba transportů a nemocí. Na domově 7 bylo ubytováno asi 40 kluků narozených především v letech 1930 – 1931. Hlavní ideou bylo zachování psychické pohody kluků, kteří většinou vynikali ve fotbalu (nebo aspoň zapáleně fandili). Mezi chlapci vznikla mimořádná přátelství, která pořád trvají, i když už jim zdravotní stav nedovoluje se scházet. Na domově vznikaly tři konkurenční časopisy - kromě nejznámějšího Rim Rim Rim (s šéfredaktorem Pavlem Lionem) to byly i Nešar a Noviny. Domov úplně zanikl po transportech na podzim roku 1944, kdy odjela většina kluků do Osvětimi, kde zahynuli.Pokusili jsme se báseň přepsat i s chybami a tehdejšími výrazy, aby byl text autentický. Stáhnout Dějiny domova Nešarim

Výstava o Vedem v Čelákovicích


V pátek 5. dubna proběhla v Čelákovicích u Prahy vernisáž výstavy Vedem - cesta terezínských kluků stále pokračuje. Téměř 50 hostů nejprve vyslechlo vyprávění o terezínském ghettu, životu a tvorbě tamější mládeže a tvorbě časopisu Vedem. Taktéž zaznělo několik básní a dobových písní a vyprávění o životě s díle Hanuše Hachenburga - čtrnáctiletého básníka, který do Vedem také přispíval. Poté studenti Přírodní školy sehráli jeho loutkovou hru "Hledáme strašidlo". Vernisáži předcházely dva dopolední workshopy pro čelákovické základní školy, v rámci kterých se žáci nejen seznámili s Terezínem a Vedem, ale mohli si i zkusit vytvořit vlastní časopis. Děkujeme Městskému muzeu v Čelákovicích, Katce Bartošové a jejím kamarádům, rodině Šimonových, studentům Přírodní školy i všem, kteří se o výstavu a celý večer zasloužili. Výstava potrvá do poloviny května. Fotogalerie >>>

Proběhlo setkání Štafety v Praze


Společně se nám podařilo uspořádat další setkání týmů štafety. Na víkend přijely do Prahy týmy až z Ostravy, Kutné Hory, Podšumaví či Humpolce. Hráli jsme různé hry po městě, navštívili známé synagogy a v neposlední řadě také proběhlo povídání s pamětníkem Pavlem Wernerem. Na konec jsme si vyzkoušeli, jak těžké bylo v Terezíně obchodovat - úkolem bylo na Stroměstském náměstí vyměnit kolíček za co nejcennější věc. Fotogalerie >>> Reportáž >>>

Výstava o Vedem a divadelní hra Hledáme strašidlo v Čelákovicích


Zveme Vás na vernisáž Výstavy Vedem - cesta terezínských kluků stále pokračuje, která se koná v pátek 5. dubna ve tvrzi v Čelákovicích. Součástí programu, který začíná v 18:00 hodin, se kromě vyprávění o časopise a chlapeckých domovech v Terezíně můžete těšit i na několik zhudebněných textů z Vedem a také provedení loutkové divadelní hry Hanuše Hachneburga Hledáme strašidlo v podání studentů a učitelů Přírodní školy. Těšíme se na Vaši účast.

Profily týmů jsou už plné!


V sekci Týmy si můžete procházet jednotlivýmy profily a dozvědět se více o aktivitách po celé republice.

Dokumetární snímek o Petru Ginzovi na ČT2


Měli jsme čest se podílet na dokumetárním filmu o Petru Ginzovi z cyklu Stopy, fakta, tajemství. Nezapoměňte se proto dívat v úterý 19.3. ve 20:55 na kanál ČT2.

Nový web PT - Školákem v protektorátu


Památník Terezín spustil nový zajímavý web Školákem v protektorátu. Všem zájemcům interaktivní formou přiblíží, jak chlapci a děvčata vašeho věku v protektorátu žili, jak se učili atd. Najdete ho na stránkách www.skolakemvprotektoratu.pamatnik-terezin.cz.

Premiéra našeho filmu Klub pěti Terciánů


Zveme Vás na premiéru nového filmu Terezínské štafety „Klub pěti terciánů“, který byl natočen na motivy povídky, kterou během druhé světové války napsal na domově 7 v terezínském ghettu Pavel Lion pro časopis RIM-RIM-RIM. 
Premiéra se uskuteční v rámci filmového večera Přírodní školy ve středu 13.března 2013 od 17:30 v kině BIO|OKO.
Více najdete zde: www.facebook.com/events/584527614892434

Přednáška o Januczi Korczakovi - židovském vychovateli, lékaři a spisovateli.


Zveme vás na přednášku - setkání o Januczi Korczakovi - židovském vychovateli, lékaři a spisovateli. středa 6. března 2013, 18:00, Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze, Meislova 15 Varšavský židovský lékař byl nejen významným spisovatelem, ale ve dvou dětských domovech, které vedl vytvořil velmi originální pedagogický systém, který dodnes inspiruje vychovatele i učitele na celém světě. Své celoživotní nasazení pro děti stvrdil dobrovolným odchodem do vyhlazovacího tábora Treblinka společně se svými svěřenci. Přednáška Františka Tichého a studentů Gymnázia Přírodní škola představí jeho život a dílo a taktéž nové české vydání jeho stěžejní knihy Jak milovat dítě, kterou bude možné na akci zakoupit. Vyprávění bude obohaceno pohledy mladých lidí, kteří studují na škole inspirované Korczakovým pedagogickým systémem. Těšíme se na setkání.

Soutěžní úkol Jak by vypadal můj život za války


Chcete poznat, jaký život měli vaš vrstevníci před 70 lety v Terezíně? Přiravili jsme pro vás několik soutěžních úkolů, při kterých se něco málo dozvíte o fungování tehdejšího ghetta. Také si zkusíte některé z kreativních činností, které tehdy holky a kluci v Terezíně dělali - psaní deníku, komiks či třeba básnička. Více >>>

Setkání týmů štafety v březnu


22. až 24. března se v Praze uskuteční další setkání týmů Terezínské štafety. Jsou to všichni, kteří pokračuji v našem společném projektu. Můžete ale mezi ně patřit i vy a společně tak navázat na tvorbu a životní poselství kluků a holek, kteří byli zavření v terezínském ghettu, byli jinak postižení nebo se podíleli na odboji v době války. Pokud se chcete zapojit, podívejte se na Jak se zapojit a pak nám napište.

Pořad ČT Tajemství rodu spojené s osudy Vedem


Ve středu 13. února 2013 od 21:00 odvysílá v rámci cyklu Tajemství rodu díl věnovaný Ester Janečkové - dcery Marie Rút Křížkové. Při pátrání po jejích rodových kořenech ji bude doprovázet řada osobností, se kterými spolupracuje i Terezínská štafeta - mj. dr. Toman Brod a dr. Dagmar Lieblová. Více na webu České televize.

Připomenutí památky obětí holocaustu


V neděli 27. ledna si připomínáme památku obětí holokaustu. Ten den byl totiž v roce 1945 osvobozen KT Osvětim. Vyzvali jsme týmy Terezínské štafety, aby se pokusili ve své škole toto výročí nějak připomenout. Týmu Krčíci z Humpolce a Šance z Prahy se podařilo promluvit o výročí do školního rozhlasu a v jeho rámci také přečíst jednu z básní Hanuše Hachenburga. Napište nám i vy, jak jste si toto výročí připomněli... Více >>>

Výstava o Vedem skončila, ale zase se vrátí


Výstava Vedem - cesta terezínských kluků stále pokračuje, která se konala v Židovském muzeu v Praze sice 18. ledna skončila, již nyní se ale můžete těšit na její přesun do dalších měst - Čelákovic a Brna. K výstavě připravujeme i pracovní materiály, které mohou využít učitelé, oddíloví vedoucí nebo celé rodiny. O místech a termínech vás budeme aktuálně informovat. Více >>>

Rozšíření webových stránek o časopisu Kamarád (www.vedem-terezin.cz/kamarad/)


Významně jsme rozšířili webové stránky časopisu Kamarád o mnoho desítek článků. Nově přidané rubriky: básně a povídky, na pokračování, křížovky a hádanky, domov v Q609, výroba Kamaráda. Přečtěte si některé z nich!

Stránky terezínských časopisů v novém!


Webové stránky terezínských dětských časopisů www.vedem-terezin.cz jsou nyní v novém kabátu. Najdete na nich časopisy Vedem, Domov a kamarád. Stránky terezínské štafety (www.tereziskastafeta.cz) nyní budou hlavním informačním zdrojem o aktuálním dění v celé České republice. Sledujte ale i stránky www.vedem-terezin, tam budeme často připomínat významná data vztahující se k časopisu Vedem.

Vzpomínka na listopadové setkání štafety


Víkendové setkání týmů Štafety v Terezíně "Daleká cesta za svobodou" určitě stálo zato a nikdo,kdo se ho zúčastnil určitě nelitoval. Kromě fotek, které jste si mohli prohlédnout již před časem vznikly na setkání také básničky - při svíčkách přímo v chodbách pevnostních valů jsme na sebe nechávali působit tvorbu terezínských dětí a pak se sami snažili něco napsat. Více >>>